Skip to main content
Andrzej Przybyła

Poznajmy się bliżej,
kilka słów o mnie

Urodziłem się i wychowałem w Kościanie. Rodzice nauczyli mnie szacunku do pracy. Od wczesnej młodości podejmowałem się różnych zajęć, aby zarobić na własne wydatki- rozładunek wagonów z cementem, mycie okien w zakładach, praca w pieczarkarni, pomoc na budowie. Po ukończeniu miejscowego Liceum im. Oskara Kolberga  studiowałem na Akademii Rolniczej w Poznaniu. Moje studia przypadły na trudny okres transformacji ustrojowej, czas strajków i wprowadzenie stanu wojennego. W tym wyjątkowym okresie zawarłem związek małżeński z moją żoną Małgorzatą. Od 43 lat stanowimy szczęśliwą rodzinę. Mamy wspaniałą  czwórkę dzieci: córkę Magdalenę i synów Tomasza, Mateusza i Jakuba. W wychowaniu naszych dzieci staraliśmy się dzielić obowiązkami i stworzyć ciepły, bezpieczny dom, w którym najważniejsze są uczucia. Więź jest najlepszą bronią przed zagrożeniami tego świata i nam udało się ją zbudować. Nasze dorosłe dzieci wyrosły na mądrych, uczciwych, pracowitych i samodzielnych ludzi, ciągle chcą z nami spędzać czas, wyjeżdżamy razem na wakacje, gdzie realizujemy wspólne pasje – jazda na nartach, nurkowanie. Kochamy nasz dom w Nielęgowie, a naszą chlubą jest ogród, o który dba cała rodzina.  Od pięciu lat jesteśmy szczęśliwymi dziadkami dla trójki wnuków – Igi, Jasia i Stasia.

O mojej pracy

Pracę zawodową rozpocząłem od stażu w Stadninie Koni w Racocie w gospodarstwie w Gryżynie . Od 1985 r. pracowałem  jako doradca rolny w Wojewódzkim Ośrodku Postępu Rolniczego w Bojanowie, gdzie wdrażałem w gospodarstwach indywidualnych w gminie Kościan nowe technologie w produkcji roślinnej i zwierzęcej. W 1990 r. zostałem zatrudniony w Urzędzie Rejonowym w Kościanie na stanowisku zastępcy kierownika, gdzie po reformie administracji tworzyłem od podstaw nowy urząd. W 1999 r.  po wprowadzeniu samorządu powiatowego zostałem naczelnikiem Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Kościanie. Ukończyłem w tym okresie Podyplomowe Studium Zarządzania dla Pracowników Administracji Publicznej. Do moich głównych zadań należało prowadzenie i rozliczanie inwestycji w powiecie kościańskim. W tym czasie m.in. wybudowano nową halę sportową w Nietążkowie, Centrum Sportu i Rekreacji przy Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie, zmodernizowano domy pomocy społecznej w Jarogniewicach i Mościszkach, drogi z Bielewa do Bieżynia, z Wydorowa do Sierpowa i wybudowano nową drogę w Jurkowie. W 2007 r. zostałem koordynatorem dożynek wielkopolsko-archidiecezjalnych w Kościanie. Od 2008 r. do 2014 pełniłem funkcję Zastępcy Wójta Gminy Kościan, angażując się w stwarzanie dobrych warunków dla rozwoju działalności gospodarczej. Przyczyniłem się do utworzenia Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Widziszewie, a także przygotowania terenu aktywizacji gospodarczej w Pianowie. Zajmowałem się planowaniem przestrzennym w gminie. Nadzorowałem budowę boisk sportowych przy szkołach w Starych Oborzyskach, Starym Luboszu i kompleksu Orlik w Racocie. Od roku 2014 pełnię funkcję Wójta Gminy Kościan.

Funkcja Wójta Gminy Kościan

Moim priorytetem są duże, poważne zadania, które konsekwentnie realizuję. W latach 90-tych byłem gorącym orędownikiem i aktywnie popierałem Społeczny Komitet Gazyfikacji Gminy Kościan. Po kilku latach zbudowano 170 km sieci gazowniczej, do której podłączyło się ponad 2000 odbiorców. To było pionierskie osiągnięcie na skalę krajową. Tereny aktywizacji gospodarczej to moje oczko w głowie. Do Widziszewa przyciągnąłem dużych przedsiębiorców działających w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Inwestycyjnej, a w Pianowie koordynowałem przygotowanie kolejnych terenów inwestycyjnych. Dzisiaj obszary te przynoszą dla gminy wymierne korzyści finansowe. W ubiegłym roku samorząd gminy Kościan pod moim kierownictwem zakończył kilkunastoletni Program Sanitacji Gminy, w ramach którego w 27 największych wioskach wybudowano sieci kanalizacji sanitarnej. Przebudowano także z rozmachem gminne oczyszczalnie ścieków i stacje uzdatniania wody. To było wielkie wyzwanie i ogromny wkład w ochronę środowiska. Teraz niezbędna będzie już tylko dobudowa wodociągów i kanalizacji w nowo powstających ulicach,  przy których powstają nowe domy i obiekty. Tych jednak nie brakuje, bo w gminie Kościan mieszkańców przybywa. Jednocześnie od kilku lat prowadzony jest program instalowania odnawialnych źródeł energii. Przedszkole gminne i trzy świetlice wyposażone zostały w pompy ciepła i system rekuperacji. Zrealizowany został też program parasolowy, pozwalający wesprzeć instalowanie baterii fotowoltaicznych na prywatnych dachach. Obecnie realizowany jest projekt montażu instalacji fotowoltaicznych na świetlicach i gminnych obiektach sportowych w ramach dofinansowania z LGD „Gościnna Wielkopolska” i funkcjonowania Klastra Energii Powiatu Kościańskiego. Mieszkańcy mają możliwość skorzystania z dotacji gminnej na wymianę „kopciucha” i zainstalowanie przyjaznego zmianom klimatycznym ogrzewania. Gmina, korzystając ze środków własnych i różnych funduszy pomocowych, systematycznie rozbudowuje też drogi i utwardza ulice, przebudowując je kompleksowo i wyposażając w nową nawierzchnię, odwodnienia, kanalizację oraz energooszczędne oświetlenie. Wspólnie z samorządami powiatu kościańskiego i województwa wielkopolskiego rozbudowujemy sieć ścieżek rowerowych. Dzięki temu mieszkańcy i turyści mają dogodne warunki do rekreacji i dojazdu chociażby do ośrodka wypoczynkowego w Nowym Dębcu, który przeszedł metamorfozę i zaczął tętnić nowym życiem. Wielką wagę przykładam także do inwestycji w oświatę i straże pożarne, a także do budowy obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych, takich jak boiska sportowe i place zabaw. A wszystko to dzięki dobrej współpracy m.in. z Radą Gminy, sołtysami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi.

Przedsięwzięcia zainicjowane przeze mnie znalazły swoje odzwierciedlenie w rankingach i nagrodach dla samorządu Gminy Kościan:

– w 2015 roku został przyznany tytuł „Samorząd Przyjazny Energii”; kapituła Konkursu wysoko oceniła prowadzone przez gminę działania na rzecz wspierania niezawodności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, wskazując Gminę Kościan jako laureata konkursu z obszaru działania spółki Enea Operator;

– Gmina Kościan zdobyła tytuł „Modernizacji Roku 2018” za zadanie pn. „Termomodernizacja świetlicy wiejskiej w Wyskoci wraz z montażem OZE”; budowana od wielu lat świetlica została wyróżniona w kategorii „Małe jest piękne”; statuetki trafiły na ręce Andrzeja Przybyły – Wójta Gminy Kościan jako inwestora, Izabeli Wrześniewskiej jako projektanta oraz Prezesa Przedsiębiorstwa „Budomont” Władysława Suchory – wykonawcy robót; wyróżnienia w tym konkursie Gmina Kościan otrzymała także w roku 2017 za „Rozbudowę Stacji Uzdatniania Wody we Wławiu” i w roku 2021 za „Rozbudowę oczyszczalni ścieków w Racocie wraz z budową solarnej suszarni osadów”;

– Gmina Kościan w 2019 roku została Orłem Polskiego Samorządu i otrzymała wyróżnienie oraz statuetkę „Gmina 30-lecia Wolności RP”; przyznając Gminie Kościan tę nagrodę kapituła konkursowa brała pod uwagę całokształt działań, które warunkowały jej rozwój na przestrzeni ostatnich lat w obszarach takich jak ochrona środowiska, edukacja, ochrona zdrowia, wydarzenia kulturalne, polityka prorodzinna, inwestycje oraz rozwój gospodarczy. Samorząd musiał wykazać się między innymi stabilną polityką finansową, poziomem pozyskiwania i wykorzystywania środków zewnętrznych, współpracą z przedsiębiorcami;

– wyróżnienie Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej w Poznaniu w kategorii „Samorząd – infrastruktura roku 2019” za  inwestycje w kompleksie sportowym w Racocie, a także w 2022 roku wyróżnienie „Lidera rozwoju futbolu” przyznawanego samorządowcom, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju piłki nożnej poprzez wsparcie klubów i rozbudowę infrastruktury; 

– w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów w przeliczeniu na mieszkańca wg czasopisma „Wspólnota” Gmina Kościan znajduje się w ostatnich latach wśród liderów inwestycji; dane te potwierdza także  Ranking Zamożności JST wg czasopisma „Wspólnota”; Gmina Kościan pnie się w górę i plasuje się czołówce gmin wiejskich; kryterium zamożności stanowią subwencje i dochody własne gminy w przeliczeniu na mieszkańca.

O działalności społecznej

W latach 1988-2007 byłem sołtysem Nielęgowa. Od 1990 r. do 2007 r. pełniłem funkcję radnego Rady Gminy Kościan, a w latach 2002-2007 byłem Przewodniczącym Rady. Jako przewodniczący podejmowałem działania zmierzające do nawiązania współpracy zagranicznej, które zaowocowały podpisaniem umów o współpracy z węgierską gminą Sumeg i czeską gminą Bohdalov. 

           Jestem współzałożycielem Stowarzyszenia Porozumienie Ziemia Kościańska, w którym pełnię funkcję przewodniczącego  Komisji Rewizyjnej.  Jestem również przewodniczącym koła PZK w gminie Kościan.

W 1999 r. z mojej inicjatywy powstał Klub Płetwonurków TRITON w Kościanie, zajmujący się szkoleniem płetwonurków. W latach 1999 do 2014 byłem  jego prezesem. W ciągu 15 lat przeszkoliliśmy ponad 220 osób. TRITON współpracuje ze strażą zawodową i ochotniczą w ratownictwie wodnym. Brałem udział w  tworzeniu jednostki ratownictwa wodnego, która stała się modelowym rozwiązaniem dla innych sekcji tworzonych w ramach Zintegrowanego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 

Jako absolwent kościańskiego ogólniaka aktywnie działam w Stowarzyszeniu Absolwentów Gimnazjum i Liceum w Kościanie, którego byłem wiceprezesem. Zasiadałem też w zarządzie Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego, które zajmuje się wspieraniem zdolnych dzieci i młodzieży pochodzących z uboższych rodzin.

W 2009 r. brałem udział w założeniu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska, które skupia obecnie 11 gmin. Pełnię tam funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Z mojej inicjatywy powstało Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Gminy Kościan, które skutecznie pozyskuje środki finansowe na małe projekty animujące życie społeczno-kulturalne w naszej gminie.

 Od 1989 r. działam w Radzie Parafialnej w Gryżynie. Jestem również członkiem Platformy Obywatelskiej. 

Za działalność społeczną i samorządową zostałem odznaczony m.in. Odznaką Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego (2011), Srebrnym (2004) i Złotym (2012) Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa (2005), Brązowym Medalem za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego (2001), Odznaką za Zasługi dla Rozwoju Sportu Szkolnego (SZS, 2012), Srebrną Odznaką za Zasługi dla Sportu (MSiT, 2022), Medalem „Wolna – Organiczna – Wielka” od Unii Wielkopolan za uosobienie i krzewienie najlepszych wzorców pracy organicznej (2023), laurem „Filar Samorządu Terytorialnego” przyznawanym przez Radę Stowarzyszenia Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu za wieloletnią i pełną poświecenia pracę w samorządzie (2023).

Program wyborczy

  1. Kontynuacja budowy dróg i ulic gminnych
  2. Nowe ścieżki rowerowe
  3. Dziłania proenergetyczne
  4. Rozbudowa szkoły w Starym Luboszu
  5. Termomodernizacja szkół w Racocie i Starym Luboszu
  6. Świetlice w Kurzej Górze, Kiełczewie, Nowych Oborzyskach i Kurowie
  7. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Starych Oborzyskach
  8. Rozbudowa Stacji Uzdatniania Wody w Starych Oborzyskach
  9. Budowa nowej siedziby Urzędu Gminy Kościan
  10. Budowa Obwodnicy Kościana
  11. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Nowym Dębcu